Drewniane podkłady kolejowe można kupić obecnie w wielu miejscach i to w bardzo niskich cenach. Są one używane do wygrodzenia ścieżek, do budowania schodów czy palisady. Czy jednak podkłady kolejowe w ogrodzie nadają się do stosowania i są bezpieczne? Dowiedz się więcej na ten temat już dziś!
Czym są podkłady kolejowe?
Drewniane podkłady kolejowe to duże belki litego drewna, które przez lata używane były pod torami kolejowymi. Teraz nie są już stosowane – zamiast nich na nowych torowiskach pojawiają się podkłady betonowe.
Zerwane podkłady kolejowe ze starych linii często można jednak kupić. Są one oferowane między innymi na portalach ogłoszeniowych w przystępnych cenach – już od kilku złotych za sztukę.
Warto jednak pamiętać o tym, że chociaż podkłady kolejowe w ogrodzie dają różnorodne możliwości ich wykorzystania i mogą wyglądać bardzo atrakcyjnie, to jednak są wysoce niebezpieczne i nie warto przez nie narażać zdrowia!
Zobacz także: https://glass-land.pl/jak-zrobic-meble-ogrodowe/
Podkłady kolejowe w ogrodzie – szkodliwość
Do zabezpieczenia drewnianych podkładów kolejowych stosowany był olej kreozotowy, który zawiera szereg szkodliwych substancji o działaniu rakotwórczym. To węglowodory aromatyczne, na przykład naftalen, fenantren czy antracen, które wydzielają toksyczny benzo[a]piren, który należy do 1 kategorii czynników rakotwórczych! Właśnie dlatego podkładów kolejowych po demontażu nie powinno się wprowadzać do sprzedaży.
Zagrożenia wynikające ze stosowania podkładów kolejowych w ogrodzie:
- Podwyższone ryzyko nowotworów – dotykanie podkładów kolejowych impregnowanych olejem kreozotowym, siadanie na nich, wdychanie powietrza ze związkami wydzielanymi przez podkłady powoduje dostawanie się do organizmów szkodliwych związków o działaniu nowotworowym.
- Zatrucie gleby szkodliwymi związkami – nie należy wtedy sadzić w niej warzyw, drzew owocowych.
- Potencjalne zatrucie wód gruntowych – stanowi zagrożenie nie tylko dla właściciela działki, który ma niej studnię, lecz też dla wielu innych osób.
- Podczas bezpośredniego kontaktu, poprzez wdychanie mogą wystąpić nudności, wymioty, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zatrzymanie krążenia, a nawet i śmierć. Dodatkowo może dojść do uszkodzenia komórek układu immunologicznego i do mutacji DNA.
Zatem w obliczu aktualnie obowiązujących przepisów podkłady kolejowe w ogrodzie są nielegalne. Niestety, nadal można znaleźć je w sprzedaży, a nieświadomi zagrożenia kupujący stosują je do dekoracji ogrodu. Przy czym narażają zdrowie nie tylko własne ale również i zdrowie sąsiadów oraz zwierząt.
Co zamiast podkładów kolejowych do ogrodu?
Najlepiej podkłady kolejowe w ogrodzie zastąpić elementami wykonanymi z bezpiecznego drewna. Podkłady ogrodowe lub duże kantówki pozwalają na stworzenie równie efektownych kompozycji bez ryzyka stykania się z substancjami o działaniu nowotworowym. Są również impregnowane i mogą być barwione dla estetycznego wyglądu.
Przykładowe zastosowanie podkładów ogrodowych:
– ogrodzenia,
– palisady,
– schodki,
– tarasy,
– ścieżki,
– donice.
Z podkładów drewnianych do ogrodu można zatem stworzyć wiele pięknych kompozycji, które sprawią, że przestrzeń będzie wyglądać nie tylko pięknie, ale także stanie się funkcjonalna.
Podkłady kolejowe w ogrodzie – podsumowanie
Podkłady kolejowe w ogrodzie niestety oferuje w swojej ofercie wiele sklepów i to dodatkowo w atrakcyjnej cenie. Nie warto jednak kierować się ceną i dać się skusić na ten wybór. Ogrodzenie czy schody z podkładów kolejowych może i wyjdą tanio ale przyniosą wiele zagrożeń do Twojego życia. A czy zdrowie nie jest najważniejsze? Wybierz bezpieczną opcję i postaw na duże kantówki lub podkłady ogrodowe i ciesz się zdrowym otoczeniem!
Jeżeli w twoim ogrodzie już znajdują się podkłady kolejowe z odzysku to pamiętaj, aby nie pozwalać dzieciom na zabawę w ich otoczeniu. Również warto pamiętać o nie uprawianiu warzyw i owoców w tym miejscu oraz o nie przebywaniu zwierząt w okolicy tego rodzaju aranżacji.