Czy można stosować podkłady kolejowe w ogrodzie?

Drewniane podkłady kolejowe można kupić obecnie w wielu miejscach i w bardzo niskich cenach. Są one używane na wygrodzenia, ścieżki, schody czy palisady. Czy jednak nadają się do stosowania w ogrodzie?

Czym są podkłady kolejowe?

Drewniane podkłady kolejowe to duże belki litego drewna, które przez lata używane były pod torami kolejowymi. Teraz nie są już stosowane – zamiast nich na nowych torowiskach pojawiają się podkłady betonowe.

Zerwane podkłady kolejowe ze starych linii często można jednak kupić. Są one oferowane między innymi na portalach ogłoszeniowych w przystępnych cenach – już od kilku złotych za sztukę.

Warto jednak pamiętać o tym, że chociaż podkłady kolejowe w ogrodzie dają różnorodne możliwości ich wykorzystania i mogą wyglądać bardzo atrakcyjnie, to jednak są wysoce niebezpieczne.

Podkłady kolejowe w ogrodzie – zagrożenia

Do zabezpieczenia drewnianych podkładów kolejowych stosowany był olej kreozotowy, który zawiera szereg szkodliwych substancji o działaniu rakotwórczym. To węglowodory aromatyczne, na przykład naftalen, fenantren czy antracen, które wydzielają toksyczny benzo[a]piren. Właśnie dlatego podkładów kolejowych po demontażu nie powinno się wprowadzać do sprzedaży.

Zagrożenia wynikające ze stosowania podkładów kolejowych w ogrodzie:
– Podwyższone ryzyko nowotworów – dotykanie podkładów kolejowych impregnowanych olejem kreozotowym, siadanie na nich, wdychanie powietrza ze związkami wydzielanymi przez podkłady powoduje dostawanie się do organizmów szkodliwych związków o działaniu nowotworowym.
– Zatrucie gleby szkodliwymi związkami – nie należy wtedy sadzić w niej warzyw, drzew owocowych.
– Potencjalne zatrucie wód gruntowych – stanowi zagrożenie nie tylko dla właściciela działki, który ma niej studnię, lecz też dla wielu innych osób.

Zatem w obliczu aktualnie obowiązujących przepisów podkłady kolejowe w ogrodzie są nielegalne. Niestety, nadal można znaleźć je w sprzedaży, a nieświadomi zagrożenia kupujący stosują je do dekoracji ogrodu.

Co zamiast podkładów kolejowych do ogrodu?

Najlepiej podkłady kolejowe w ogrodzie zastąpić elementami wykonanymi z bezpiecznego drewna.

Podkłady ogrodowe lub duże kantówki pozwalają na stworzenie równie efektownych kompozycji bez ryzyka stykania się z substancjami o działaniu nowotworowym. Są również impregnowane i mogą być barwione dla estetycznego wyglądu.

Przykładowe zastosowanie podkładów ogrodowych:
– ogrodzenia,
– palisady,
– schodki,
– tarasy,
– ścieżki,
– donice.

Z podkładów drewnianych do ogrodu można zatem stworzyć wiele pięknych kompozycji, które sprawią, że przestrzeń będzie wyglądać nie tylko pięknie, ale także stanie się funkcjonalna.

Redakcja glass-land.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *