Zalety i wady brzozy w ogrodzie – czy warto ją sadzić?

Brzozy to drzewa wyróżniające się efektownym wyglądem i są jednym z charakterystycznych elementów polskiego krajobrazu. Czy warto zasadzić brzozy w ogrodzie?

Brzoza – podstawowe informacje

Brzoza (Betula L.) jest rodzajem krzewu i drzewa. Włącza szereg różnych gatunków, które rosną przede wszystkim na obszarze półkuli północnej w strefie umiarkowanej i chłodnej.

Charakterystyczną cechą brzozy jest jej biała kora, która wyróżnia ją na tle innych drzew. Wybrane gatunki brzozy mają również korę o odcieniu różowawym, czerwonym i brązowym. Liście brzozy są pojedyncze, ogonkowe. Jesienią przebarwiają się na kolor pomarańczowy i żółty. Kwiaty zebrane w kwiatostanach – kotkach.

Najpopularniejszym gatunkiem jest brzoza brodawkowata (Betula pendula). Do brzóz zaliczane są również gatunki ozdobne, na przykład brzoza chińska (Betula chinensis), brzoza karłowata (Betula nana).

Jakie wymagania ma brzoza?

Brzoza nie jest rośliną wymagającą. Jest światłolubna, ma niskie potrzeby pokarmowe i może rosnąć także na glebach piaszczystych.

Warto pamiętać o tym, że brzoza powinna być posadzona w miejscu, w którym ma dobry odpływ wody, dlatego może być to wzniesienie. Jedynie brzoza omszona (Betula pubescens) dobrze rośnie na terenach wilgotnych i podmokłych, chociaż także radzi sobie na glebach piaszczystych.

Zalety i wady brzozy w ogrodzie

Przed posadzeniem brzóz warto zapoznać się bliżej z ich zaletami i wadami, aby podjąć najlepszą decyzję. Czy warto sadzić brzozy w ogrodzie?

Brzozy w ogrodzie – zalety:
– Estetyczny wygląd – to drzewo o uniwersalnym zastosowaniu, które doskonale sprawdzi się zarówno w nowoczesnym, jak i tradycyjnie wyglądającym ogrodzie.
– Szybki wzrost – brzozy wyróżniają się bardzo szybkim wzrostem, zwłaszcza w pierwszych latach, dlatego drzewo to polecane jest wtedy, gdy chce się prędko uzyskać na działce kojący cień.
– Małe wymagania – brzoza nie jest szczególnie wymagającym drzewem, dlatego może rosnąć na różnych obszarach.
– Różnorodność gatunków – pod kątem ich wysokości, budowy korony, koloru kory i innych parametrów.
– Prozdrowotne właściwości – brzoza zawiera wiele cennych składników aktywnych. Przykładowo z jej młodych pąków można przygotować nalewkę pomagającą na dolegliwości stawowe.

Brzozy w ogrodzie – wady:
– Brudzące pyłki – wiosną kwiaty męskie brzozy mocno pylą, pozostawiając po sobie żółty pyłek. Szczególnie widoczny jest on na podjazdach, chodnikach, w zbiornikach wodnych. Także może osadzać się na autach i jest trudny w zmywaniu.
– Alergeny – brzozy w ogrodzie nie są polecane dla alergików, ponieważ mogą potęgować objawy uczuleniowe.

Redakcja glass-land.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *