Storczyk to popularna w naszym kraju roślina doniczkowa znana zarówno ze swojego wyjątkowego wyglądu jak i skomplikowanych warunków rozwoju. Wraz ze wzrostem i rozwojem storczyka trzeba niekiedy przesadzić, wiele osób ma jednak problem z tym zabiegiem. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak przesadzić storczyka by nie uszkodzić go i ułatwić mu rozwój, zapoznaj się z poniższym artykułem.
Kiedy należy przesadzać storczyki
Storczyk to roślina należąca do podgatunku roślin telomowych a jedną z jej cech jest dość szybki rozwój i wzrost. W wyniku takiej specyfiki gatunku po około roku lub dwóch domowej uprawy, podłoże storczyka w znacznym stopniu ulega rozkładowi. Często zdarza się też, że korzenie wyrastają z doniczki w górę. Wszystkie te znaki wzywają nas do przesadzenia storczyka do innej doniczki z nowym podkładem.
Zdarzają się też sytuacje, że storczyka należy przesadzić z powodu atakujących go chorób. Zaliczamy do nich fuzariozę storczyków (Fusarium oxysporum) oraz zgorzel zgnilakową wynikającą z patogenów Pythium ultimum. W sytuacji zauważenia na liściach i korzeniach łodygi objawów, którejś z tych groźnych dla roślin chorób grzybowych należy natychmiast dokładnie oczyścić roślinę z dotychczasowego podłoża, opłukać korzenie oraz zmienić jej doniczkę.
Zobacz także: https://glass-land.pl/pikowanie-roslin-dlaczego-je-rozsadzac-i-jak-to-robic/
Jak przygotować storczyka do przesadzenia
Zanim rozpoczniemy procedurę przesadzania storczyka należy zwilżyć jego korzenie w letniej wodzie. Jest to niezbędne by roślina utrzymała odpowiednią wilgotność w korzeniach, którą lubi i której bardzo potrzebuje. Następnie należy w odpowiedni sposób wyjąć storczyka ze starej doniczki. Absolutnie kluczowe jest by zrobić do z maksymalną delikatnością, powoli zsypując starą zniszczoną korę i wyjmując korzenie. Należy dbać by przy wyjmowaniu korzenie nie uszkodziły się bowiem naderwanie może skutkować poważnym osłabieniem rośliny.
Jednocześnie należy już szykować nową doniczkę, niekoniecznie większą, ale przede wszystkim świeżą i napełnioną odpowiednim podłożem. Warto by była to kora sosnowa przemieszana z węglem drzewnym. Można tu dodać jeszcze inne dodatki takie jak niewielką ilość keramzytu czy włókna torfowca. Absolutnie należy unikać torfu czy ziemi ogrodniczej – posadzenie w nich storczyka gwarantuje choroby a może nawet skończyć się całkowitym obumarciem rośliny. Zgubne jest też pozostawienie martwych i uschniętych korzeni. Przed posadzeniem storczyka należy je usunąć.
Jak przesadzić storczyka
Na dnie doniczki należy ułożyć warstwę drenującą to znaczy keramzytu bądź węgla drzewnego, zbierać ona będzie wodę i zapobiegnie gniciu storczyka. Na górę sypiemy sosnową korę i delikatnie obkładamy nią zwilżone letnią wodą korzenie storczyka. Należy zadbać by storczyk był posadzony pionowo a co do gęstości podłoża powinna być różna w zależności od gatunku. Przykładowo gatunek Cymbidium lubi zwarte podłoże należy więc mocno ubić przygotowaną mieszankę by weszło jej dużo, przeciwieństwem jest falenopsis, który lubi relatywnie sypkie i mało zagęszczone podkłady.
Po wysadzeniu storczyka do nowej doniczki należy zadbać o jego wilgotność. Jeśli nie usuwaliśmy żadnych korzeni możemy podlać roślinę już w dniu przesadzenia niewielką ilością letniej wody. Jeśli zaś usunęliśmy dużo korzeni nie powinniśmy podlewać rośliny przez dwa tygodnie a dopiero wówczas podlać około 200 mililitrami wody.