Pikowanie roślin – dlaczego je rozsadzać i jak to robić?

Przygotowując rozsadę należy wziąć pod uwagę to, jakie działania przyczynią się do prawidłowego rozwoju roślin. Zalicza się do nich pikowanie. Na czym ono polega i w jaki sposób je wykonywać, by nie zaszkodzić roślinom?

Dlaczego pikować i które rośliny tego wymagają?

By uzyskać nowe rośliny, często trzeba wysiać nasiona do pojemnika, poczekać na ich wzrost, a potem przesadzić na miejsce właściwe. Z niektórymi roślinami może być jednak nieco inaczej i w międzyczasie będą potrzebowały jeszcze jednego etapu. Pikowanie roślin polega na przesadzeniu ich z pierwotnego pojemnika do osobnych miejsc, na przykład małych doniczek, czy po prostu innych pojemników.

Dlaczego trzeba to robić? Chodzi o to, że wschodzące rośliny zaczynają walczyć ze sobą o wodę i światło, a także składniki mineralne w glebie. Zaczyna im więc być ciasno. Trudno w takiej sytuacji o uzyskanie zdrowych siewek. Pikowanie roślin należy przeprowadzać w przypadku większości roślin, które były wysiane z nasion, a w szczególności u takich gatunków, jak papryka, pory, pomidory, czy sałata.

Jak pikować i kiedy to zrobić?

Pikowanie należy przeprowadzić, kiedy roślinka ma już co najmniej dwa liście właściwe. Trzeba to zrobić z naprawdę dużą ostrożnością, by nie uszkodzić ani systemu korzeniowego, ani liści delikatnych siewek.

Z tego względu najpierw dobrze podlewamy roślinki, a następnie wyjmujemy całą ziemię z pojemnika i staramy się bardzo delikatnie oddzielić korzenie poszczególnych siewek. Jeżeli jest ich bardzo dużo, warto wybrać te najsilniejsze i najlepiej rozwinięte. Trzeba także pamiętać o tym, by ziemia wybrana do pikowania była odpowiednia, czyli bogata w składniki odżywcze, których młode rośliny bardzo potrzebują.

Każdą siewkę przesadzamy do małego pojemnika. Teraz można już tylko czekać na jej wzrost, by ostatecznie przesadzić roślinę do dużej doniczki bądź w ogródku, jeżeli chodzi o warzywa. Z pewnością nie warto zaniedbywać pikowania roślin jeżeli zależy nam na plonach i bujnych roślinach, ponieważ im większe roślinki stłoczone w małym pojemniku, tym gorzej będą się rozwijać.

Kiedy zrezygnować z pikowania roślin?

Jaki widać, pikowanie cechuje się samymi zaletami. Trzeba z niego zrezygnować tylko w przypadku roślin, którym mogłoby przynieść więcej szkody niż pożytku, na przykład tym o bardzo delikatnym systemie korzeniowym. Do takich roślin zaliczają się na przykład ogórki, które siejemy od razu na miejsce docelowe, ponieważ w innym wypadku nie będzie można liczyć na ich obfity wzrost ani bujne plony. Nie pikuje się także fasoli czy dyni.

Redakcja glass-land.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *