Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Budujesz dom – sprawdź, co to jest wskaźnik Ep

30 czerwca 2022 wskaźnik ep


Planując zakup projektu domu oraz jego realizację na posiadanej działce, warto bliżej zapoznać się ze współczynnikiem Ep. Jego poziom wskazuje bowiem na stopień energooszczędności budynku, a w konsekwencji – jego bieżące koszty utrzymania. Czym jest wskaźnik Ep, ile wynosi dopuszczalna norma, co wpływa na jej wysokość oraz w jaki sposób uzyskać optymalną wartość Ep?

Wskaźnik Ep – co to takiego?

Współczynnik Ep to wskaźnik oznaczający energię pierwotną. Innymi słowy, jest to energia nieodnawialna, konieczna do zaspokojenia zapotrzebowania na ogrzewanie, wentylowanie, chłodzenie i oświetlenie wnętrz oraz ciepłą wodę użytkową. W ostatnich latach jego normy zmieniały się kilkukrotnie, co miało na celu zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery oraz możliwe ograniczenie zmian klimatycznych. Wskaźnik Ep powinien zainteresować między innymi osoby przeglądające projekty domów. Jego optymalny poziom pozwala bowiem na zmniejszenie zapotrzebowania na energię nieodnawialną, sprawiając, że budynek będzie znacznie bardziej ekonomiczny w codziennej eksploatacji.

Normy wskaźnika Ep

Jeszcze kilka lat temu – w 2014 roku – współczynnik Ep mógł wynosić 120 kWh/m2 rocznie. W 2017 roku wartość ta została zmniejszona do 95 kWh/m2. Od 2021 roku obowiązuje rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie warunków technicznych z dnia 21.12.2020r, zgodnie z którym wskaźnik Ep został obniżony do poziomu 70 kWh/m2 na rok, odpowiadając standardowi energooszczędnemu. Jest on obligatoryjny dla wszystkich budynków mieszkalnych, dla których pozwolenie na budowę zostało wydane w 2021 roku lub później.

Co ma wpływ na wysokość wskaźnika Ep?

Wysokość współczynnika Ep jest uzależniona od kilku ważnych elementów. Pierwszym z nich jest izolacja termiczna budynku – zastosowanie odpowiedniej klasy materiałów ociepleniowych oraz staranne zaizolowanie miejsc, w których mogą wystąpić mostki cieplne. Istotny jest rodzaj użytej wentylacji – wersja grawitacyjna prowadzi do większych strat energii cieplnej, aniżeli mechaniczna z rekuperacją. Na wzrost Ep wpływa zamontowanie okien i drzwi zewnętrznych o słabych parametrach oraz nieprawidłowo przeprowadzony proces ich osadzenia w otworach. Wskaźnik Ep jest również uzależniony od ewentualnego zastosowania instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii, czyli fotowoltaiki, kolektorów słonecznych czy pompy ciepła.

Jak uzyskać optymalny wskaźnik Ep?

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym możliwe jest zoptymalizowanie wysokości współczynnika Ep. Planując budowę domu, zadbajmy o właściwą izolację instalacji C.O. i C.W.U., co zapobiegnie nadmiernym stratom ciepła. Dopilnujmy, by wszystkie przegrody zewnętrzne zostały starannie ocieplone za pomocą wysokiej klasy materiałów termoizolacyjnych. Zdecydujmy się na odpowiedni typ ogrzewania, np, nowoczesną pompę ciepła, której eksploatacja jest znacznie bardziej korzystna pod względem ekonomicznym, niż użytkowanie pieca na węgiel czy też gaz. W swoim budynku zamontujmy kolektory słoneczne, które od wiosny do jesieni skutecznie ogrzeją ciepłą wodę użytkową za pośrednictwem promieni słońca. Weźmy także pod uwagę montaż fotowoltaiki, która może zasilić zarówno pompę ciepła i pompkę solarną od kolektorów, jak również domową instalację elektryczną.

Współczynnik Ep to ważny parametr, który powinien być znany wszystkim osobom planującym budowę domu. Stosując się do wskazówek umożliwiających jego obniżenie, zyskamy znaczne oszczędności na ogrzewaniu wnętrza i wody użytkowej oraz przyczynimy się do tak ważnej dla ludzkości walki z globalnym ociepleniem.

Zdjęcie: Projekt C444o – Czterolistna koniczyna – wariant XIV z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło

Artykuł sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl

lampa do sypialni

Redakcja glass-land.pl

Zespół Glass-land.pl to pasjonaci, którzy tworzą treści o nowoczesnym budownictwie, aranżacji wnętrz i projektowaniu ogrodów. Łączymy wiedzę o multimediach i technologiach z praktycznymi poradami dotyczącymi nieruchomości oraz domu. Naszą misją jest inspirowanie czytelników do tworzenia funkcjonalnych i estetycznych przestrzeni, które spełniają ich potrzeby i marzenia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ceramika z Bolesławca
Tapeta w kratę
lampa do sypialni

Jesteś zainteresowany reklamą?