Kołdry z puchu – czy warto je kupować?

Od tego, jakie wypełnienie kołdry wybierzemy, zależy to, czy będzie ona lekka i komfortowa dla snu. Kołdry powinny być wykonane z materiałów umożliwiających sprawną wymianę powietrza, ale muszą być też jednocześnie bardzo ciepłe, gdy wybieramy egzemplarze na zimę. Takie warunki spełniają kołdry z wypełnieniem naturalnym.

Kołdry naturalne – dlaczego są lepsze od kołder z wypełnieniem syntetycznym?

Podstawowy podział dla wypełnień kołder dzieli je na te syntetyczne i naturalne. Kołdry z naturalnym wkładem to kołdry z puchu (gęsiego, kaczego), z jedwabiu lub z wełny. Często nasz wybór sięga puchu, szczególnie gdy trafiamy na kołdrę oznaczoną jako wypełnioną puchem z kaczek lub gęsi polskiego pochodzenia, certyfikowaną jako produkt ekologiczny i taki, którego dystrybucja opiera się o zasady fair trade. Czy to faktycznie najlepszy wybór? To oczywiście zależy, czego potrzebujemy. Kołdry puchowe z puchu gęsiego lub kaczego są bardzo ciepłe, wbrew pozorom nie „zaduszają” nas latem, a dodatkowo umożliwiają sprawne odprowadzanie nadmiaru wilgoci. Jednym słowem, kołdry z puchu mogą być znacznie bardziej komfortowe niż poliestrowe dla osób, które intensywnie pocą się w nocy. Jeśli w dodatku wybierzemy nowoczesną kołdrę z puchu, która jest poprzetykana przeszyciami uniemożliwiającymi zbijanie się puchu z jednej strony kołdry, uzyskamy pełen komfort wypoczynku. 

Czy kołdry z wypełnieniem naturalnym mają wady?

Niestety, kołdry z puchu są drogie. Dodatkowo, te wykonane z puchu kaczego mogą mieć zapach nieakceptowany przez wszystkich. Nawet po wypraniu. Mimo że są lekkie, dają ciepło w zimie i są świetnym wyborem do domów niedogrzanych lub do nocowania w domku letniskowym, to jednak nie można powiedzieć, że są w pełni polecane alergikom. Szczególnie, gdy bierzemy pod uwagę puch gęsi, a nie kaczy. Czas trwania rozrostu puchu gęsiego na kołdry jest znacznie dłuższy niż w przypadku oczekiwania na wyrośnięcie kaczych piór. Ze względu na to, że z kaczek pióra zbiera się stosunkowo szybko, do poduszek i kołder nimi wypełnionymi trafia wiele drobnych elementów pierza, które z łatwością wydostają się przez poszwy. 

Podsumowanie

Trzeba jednak przyznać, że nowoczesne kołdry puchowe zimowe, takie jak np. znajdziecie w markowych sklepach, tak jak Bellastoria, są zabezpieczone przed ulatywaniem z nich zawartości. Kołdry są zszyte z najwyższą precyzją, do ich produkcji użyto nowoczesnych technik produkcji i doskonalej jakości materiałów. Dzięki temu w niczym już nie przypominają swoich odpowiedników z czasów, gdy po obudzeniu się zastajemy zbite pierze w nogach łóżka.

Redakcja glass-land.pl