Jaką pralkę kupić? 5 kluczowych parametrów

Twoja pralka wymaga wymiany na nową? Nie wiesz, jaki model wybrać? Sprawdź razem z nami, jaką pralkę kupić, aby prać wygodnie, szybko i oszczędnie. Oto 5 kluczowych parametrów, na jakie należy zwrócić uwagę przy zakupie pralki!

1. Konstrukcja pralki – ładowana od przodu czy od góry?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj konstrukcji pralki będzie najlepszy. Obecnie do dyspozycji są dwa warianty, a mianowicie:
– pralka ładowana od przodu,
– pralka ładowana od góry.

Pralki przeznaczone do ładowania od przodu wymagają przestrzeni przed urządzeniem, natomiast te od góry są ładowane do bębna z góry.

Wybór odpowiedniego typu pralki zależy od miejsca, w którym ma być ona ustawiona. Pralki ładowane od frontu są wygodniejsze w większych łazienkach i przeznaczone są do montażu pod blatami. Te ładowane z góry często natomiast kupowane są do mniejszych łazienek, gdzie miejsce na otwarcie drzwiczek z przodu jest niewystarczające.

2. Rodzaj pralki – pralka czy pralko-suszarka?

Pralka może nie tylko prać, ale także suszyć ubrania. Jaką pralkę kupić do swojej łazienki lub pralni?

Zasadniczo pralko-suszarka jest bardziej funkcjonalna od samej pralki, ponieważ można wyciągnąć z niej suche ubrania bez potrzeby ich rozwieszania. To powoduje, że świetnie sprawdzi się jesienią i zimą, gdy nie zawsze można z powodzeniem suszyć ubrania w domu. Będzie też doskonała do małych mieszkań.

Z drugiej strony pralko-suszarki cieszą się mniejszym powodzeniem niż osobna pralka i suszarka, co wynika głównie z ich większej awaryjności. Gdy zatem dostępne jest miejsce na pralkę i suszarkę osobno, to najlepszy wybór.

3. Rodzaj silnika w pralce – nowoczesne silniki inwerterowe

Dzisiaj coraz więcej pralek wyposażonych jest w silniki inwerterowe. W porównaniu do silników standardowych wyróżniają się one znacznie cichszą pracą, a także są bardziej oszczędne, dlatego pozwalają na zredukowanie kosztów użytkowania AGD w domu.

Pralki z silnikami inwerterowymi są obecnie dostępne w przystępnych cenach, dlatego za nowoczesne urządzenie nie trzeba płacić dużo.

4. Pojemność pralki – dopasowana do liczby użytkowników

Pralka pod względem pojemności powinna być dostosowana do liczby osób, które mają z niej korzystać.

Mniejsze pralki o pojemności 6-7 kg sprawdzą się dla singla lub pary, natomiast te mające po 9 kg dla rodziny.

5. Programy pralki – wybór dla każdego

Nowoczesne pralki oferują szeroką gamę programów – nie tylko tych standardowych. Do dyspozycji są także specjalne programy parowe, które dezynfekują i odświeżają ubrania, programy eko, a także gama programów dopasowanych do różnych typów tekstyliów.

Dobra pralka powinna także automatycznie ważyć wsad i dobierać odpowiednią ilość wody do jego ciężaru, aby nie zużywać jej niepotrzebnie zbyt dużo.

Redakcja glass-land.pl