Czym zajmuje się agent nieruchomości?

Biura nieruchomości cieszą się dzisiaj rosnąca popularnością. Zarówno kupcy, jak i sprzedający, podobnie do wynajmujących i najemców, zaczęli doceniać rolę agenta nieruchomości. Jednak czym on się tak naprawdę zajmuje? W czym może pomóc tego typu specjalista?

Kim jest agent nieruchomości?

Warto zacząć od tego, że poszczególni agenci nieruchomości mogą pracować w nieco inny sposób. Niemniej co do zasady, agent nieruchomości to pośrednik w transakcjach kupna i wynajmu nieruchomości. Mowa tutaj o wszelkiego rodzaju nieruchomościach, zarówno tych mieszkalnych, jak i komercyjnych. Ponadto trzeba zaznaczyć, że agent współpracuje zarówno z właścicielami nieruchomości, którzy chcą je sprzedać lub wynająć, jak i z osobami poszukującymi lokum.

Podstawowa rola agenta

Do najważniejszych zadań agentów nieruchomości należy wyszukiwanie obiektów. Dostają oni od swoich Klientów konkretne wytyczne i szukają dla nich odpowiednich inwestycji. Tak jest w przypadku współpracy z osobami poszukującymi nieruchomości. Jeśli chodzi o współpracę z tym, którzy już je posiadają, zadaniem agenta jest znalezienie chętnego na zakup lub wynajem. Agent zamieszcza ogłoszenie na stronie swojego biura, a także na portalach ogłoszeniowych. Zleca mu się również przedstawianie nieruchomości potencjalnym nabywcom lub najemcom i opowiadanie o niej.

Wsparcie formalne

Pośrednictwo to ważna rola agenta. Jednak większe docenienie biur nieruchomości wynika z faktu, że dzisiaj pomagają w znacznie większym zakresie. Otóż agent nieruchomości zajmuje się również przygotowywaniem umów. Jego zadaniem jest dopilnowanie, aby były one konstruowane zgodnie z prawem i korzystne dla klienta. Ponadto biura oferują wycenę nieruchomości, w tym również wycenę do celów kredytowych. To ostatnie zadanie realizuje rzeczoznawca. Tym samym największe wsparcie daje skoordynowana pomoc rzeczoznawcy i agenta. Z tego względu polecamy korzystać z usług biur nieruchomości, które zatrudniają specjalistów z obu obszarów.

Zapraszamy po więcej informacji: Evertis Sp. z o.o. – Agent nieruchomości Poznań.

Redakcja glass-land.pl