Ciemne panele podłogowe – do jakich pomieszczeń?

Ciemne panele laminowane nieprzypadkowo kojarzą się z klasyką i elegancją. Ich charakterystyczny, majestatyczny wygląd połączony ze wzornictwem nawiązującym do naturalnego drewna to sprawdzony sposób na aranżację wnętrza. Mimo to nie można zapominać, że panele powinny łączyć się z aranżacją pokoju, a także odnosić się do niektórych elementów wyposażenia wnętrz. Jak zasada ta wygląda w praktyce, biorąc pod uwagę ofertę my-floor.pl?

Kiedy warto postawić na ciemne panele?

Decyzja o zakupie ciemnych paneli nie powinna być przypadkowa. Owszem, ciemne, a nawet czarne panele podłogowe mają swoje dekoracyjne walory, ale warto je wprowadzić do aranżacji tylko wtedy, gdy w jej skład wchodzą elementy o podobnej kolorystyce. Mowa tu oczywiście o drzwiach, stolarce okiennej lub parapetach. Nieco inaczej jest w przypadku mebli. Połączenie ciemnej podłogi z utrzymanymi w tym samym stylu meblami stworzy w pomieszczeniu dość ponury nastrój, dlatego należy rozjaśnić go za pomocą jasnych elementów wyposażenia wnętrz. Nie można też zapominać o starej zasadzie, która nakazuje łączyć ze sobą ciepłe kolory paneli z analogicznie ciepłymi kolorami mebli. Ta sama zasada dotyczy również tych barw, które uznaje się za zimne.

Wzornictwo paneli podłogowych

W ofercie my-floor.pl nie brakuje również bogato zdobionych paneli podłogowych utrzymanych w klasycznej, ciemnej stylistyce. Przy doborze takich paneli warto być ostrożnym. O ile gładkie panele można łączyć z bogato zdobioną aranżacją, o tyle ciemne panele podłogowe zdobione naturalnym motywem drewnianych słojów warto umieścić w pokojach o dość ubogim wzornictwie. Przyczyna tej prostej zasady jest bardzo prosta: przeładowanie aranżacji różnymi zdobieniami i dodatkami źle wpływa na jej odbiór. Dlatego również i tutaj należy zachować umiar i harmonię dekoracji.

Panele podłogowe a oświetlenie pokoju

Rodzaj dobieranych paneli zależy w głównej mierze od oświetlenia pomieszczenia. Czarne modele są co prawda eleganckie, ale za to łatwo przyciągają kurz, toteż ich czyszczenie jest dużo trudniejsze. W przypadku ciemnych, utrzymanych w brązowej i ciepłej tonacji paneli, kurz i inne zanieczyszczenia nie są aż tak dobrze widoczne. Wybierając ciemniejsze panele laminowane, warto też zwrócić uwagę na sposób wykończenia danego modelu. Modele błyszczące sprawdzą się w pokojach słabo oświetlonych. Z kolei panele matowe to idealne rozwiązanie dla obszernych pokoi, do których wpada duża ilość naturalnego światła słonecznego. Na koniec należy też zwrócić uwagę na techniczny wymiar paneli. Najlepiej postawić na modele pokryte specjalną warstwą ochronną, która zapobiega ich blaknięciu na skutek działania światła słonecznego i promieniowania UV. Na stronie my-floor.pl można znaleźć wiele różnych paneli, które taką cechę posiadają.

Jak widać, ciemne panele podłogowe wymagają specjalnej, aranżacyjnej oprawy. Powinna ona uwzględniać całokształt aranżacji, ilość wpadającego, naturalnego światła, a także sposób wykończenia paneli i ich odporność na utratę koloru.

Redakcja glass-land.pl