Tapeta w pokoju dziennym – czy to dobre rozwiązanie?

Tapety powoli wracają do polskich domów, będąc obecnie jedną z najczęściej wykorzystywanych dekoracji w pokojach dziennych. Dobrze dobrana tapeta ma bardzo duży wpływ na estetykę pomieszczenia — może go ocieplić, dodać elegancji, a nawet nieco awangardowego charakteru.

Do jakich wnętrz pasują tapety?

Tak naprawdę tapetę można wykorzystać w każdym wnętrzu, zarówno klasycznym, jak i minimalistycznym czy nowoczesnym. Najważniejsze jest to, by tapeta była dobrze dopasowana do całej aranżacji. Taki element dekoracyjny, żeby dobrze się prezentował, wcale nie musi być umieszczony na każdej ścianie — w wielu przypadkach tapeta umieszczona tylko na jednej z nich wygląda bardzo dobrze.

Pokój dzienny łączony z kuchnią — czy tu również można zastosować tapety?

Tapety do pokoju dziennego połączonego z kuchnią dobrze wygląda zastosowanie tapety wyłącznie na jednej ze ścian, szczególnie jeżeli ma ona mocne desenie lub intensywną kolorystykę. W takich przypadkach tapeta jest jednym z najbardziej wyróżniających się elementów dekoracyjnych, pozwalająca np. wyraźnie zaznaczyć granicę pomiędzy częścią kuchenną a wypoczynkową.

O czym warto pamiętać, kupując tapetę?

Wybór tapety do pokoju dziennego nie jest tak łatwy, jakby się to mogło początkowo wydawać, ponieważ trzeba się przy tym kierować kilkoma ważnymi rzeczami, między innymi tym, jakie będzie przeznaczenie i umiejscowienie takiej dekoracji.

Nowoczesne tapety często są produktami wysokiej jakości, które są odporna na blaknięcie, żółknięcie czy zarysowania. Mogą być również wodoodporne, jeżeli wykonano je z odpowiedniego materiału. To szczególnie ważne dla osób, u których w domu ściany często ulegają zabrudzeniom. Wodoodporna tapeta śmiało może być myta bez obaw, że zostanie uszkodzona.

Oczywiście w wyborze tapety do pokoju dziennego istotna jest nie tylko jakość, ale również wzór i kolorystyka, które myszą być spójne z aranżacją całego pomieszczenia. Tylko wtedy tapeta będzie stanowiła prawdziwą dekorację.

Decydując się na tapetę, warto wiedzieć, że występuje ona w kilku typach.

  1. Tapeta papierowa jest najtańszym i zarazem standardowym rozwiązaniem wymagającym zastosowania specjalnego kleju do aplikacji. Ten zawsze musi być umieszczany na tapecie, a nie na ścianie. Modele papierowe dostępne są w różnych wzorach i kolorach, jednak ze względu na niską cenę nie są specjalnie trwałe.
  2. Tapety flizelinowe to rozwiązanie dobre dla osób, którym zależy na tłoczonych wzorach.
  3. Tapety winylowe są najdroższe, za to wyglądają estetycznie, a ich utrzymanie w czystości nie sprawia większych problemów. Są odporne na wilgoć i działanie promieni słonecznych, co sprawia, że są trwałe i dłużej zachowują swój estetyczny wygląd.

Redakcja glass-land.pl