Standardowa wysokość stołu do jadalni – ile wynosi?

Wybór stołu do jadalni wymaga nie tylko dopasowania go do stylu wnętrza. Równie ważne są jego wymiary, w tym wysokość blatu. Jaka jest standardowa wysokość stołu do jadalni? Jak dobrać stół pod względem wysokości do swoich potrzeb? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę!

Dlaczego wysokość stołu w jadalni jest ważna?

Wysokość stołu ma bardzo duże znaczenie dla komfortu jego używania. Jeżeli blat będzie za wysoki albo za niski, wtedy korzystanie z niego nie będzie wygodne.

Stoły jadalniane dostępne w sklepach meblowych mają różne wysokości blatów, dlatego można dopasować je do własnych potrzeb, aby używanie ich każdego dnia nie powodowało dyskomfortu.

Ile wynosi standardowa wysokość stołu jadalnianego?

Zazwyczaj standardowa wysokość stołu do jadalni to 75 cm, licząc od podłogi aż do powierzchni blatu. W sprzedaży można znaleźć także stoły o podobnej wysokości, na przykład 74-76 cm.

Taka wysokość stołu uważana jest za uniwersalną, dlatego zazwyczaj odpowiada ona potrzebom większości osób, które z niego korzystają. Zdarza się jednak, że nie jest ona optymalna, dlatego konieczne jest wybranie mebla o innych wymiarach.

Wysokość stołu w jadalni a wysokość siedziska krzesła

Standardowa wysokość stołu do jadalni dopasowana jest do krzeseł o wysokości siedziska na poziomie 45 cm.

Zaleca się zatem, aby odległość pomiędzy wysokością blatu stołu oraz wysokością siedziska wynosiła 30 cm. Taka odległość pozwala na uzyskanie najwyższego poziomu komfortu u większości użytkowników.

Jak dobrać wysokość stołu do jadalni?

Aby wybrać odpowiednią wysokość stołu do jadalni, warto wziąć pod uwagę dwa główne czynniki:
– swój wzrost,
– wysokość krzeseł.

Osoby niższe będą potrzebowały stołu o blacie niższym niż 75 cm, natomiast osoby wyższe będą lepiej czuły się przy stole z wyższym blacie. Gdy krzesła są wyższe lub niższe, także będą wymagać wyższego lub niższego stołu.

W sklepach można kupić stoły o niższych i wyższych blatach od tych standardowych, dlatego nie trzeba zamawiać ich na wymiar. Można znaleźć je już teraz w sklepach internetowych, które publikują informacje dotyczące wymiarów mebli online.

Do dyspozycji są także stoły o regulowanej wysokości blatu, które pozwalają na zmianę jego wysokości w zależności od indywidualnych preferencji.

Czy można zmienić wysokość stołu?

Wszystko zależy od jego konstrukcji. Łatwiej jest skrócić nogi stołu, zwłaszcza wtedy, gdy wykonane są one z drewna. Wymagają wtedy precyzyjnego przycięcia i wygładzenia.

Więcej problemów może natomiast spowodować podwyższenie stołu. Najczęściej rozwiązaniem jest wymiana nóg na nowe. Druga opcja, gdy wymiana nie jest możliwa, to zamontowanie do nóg stołu dodatkowych elementów, na przykład z drewna.

Redakcja glass-land.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *