Standardowa wysokość stołu do jadalni – ile wynosi?

Wybór stołu do jadalni wymaga nie tylko dopasowania go do stylu wnętrza. Równie ważne są jego wymiary, w tym wysokość blatu. Jaka jest standardowa wysokość stołu do jadalni? Jak dobrać stół pod względem wysokości do swoich potrzeb? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę!

Dlaczego wysokość stołu w jadalni jest ważna?

Wysokość stołu ma bardzo duże znaczenie dla komfortu jego używania. Jeżeli blat będzie za wysoki albo za niski, wtedy korzystanie z niego nie będzie wygodne.

Stoły jadalniane dostępne w sklepach meblowych mają różne wysokości blatów, dlatego można dopasować je do własnych potrzeb, aby używanie ich każdego dnia nie powodowało dyskomfortu.

Zobacz także: https://glass-land.pl/jak-urzadzic-salon-z-jadalnia/

Ile wynosi standardowa wysokość stołu jadalnianego?

Zazwyczaj standardowa wysokość stołu do jadalni to 75 cm, licząc od podłogi aż do powierzchni blatu. W sprzedaży można znaleźć także stoły o podobnej wysokości, na przykład 74-76 cm.

Taka wysokość stołu uważana jest za uniwersalną, dlatego zazwyczaj odpowiada ona potrzebom większości osób, które z niego korzystają. Zdarza się jednak, że nie jest ona optymalna, dlatego konieczne jest wybranie mebla o innych wymiarach.

Wysokość stołu w jadalni a wysokość siedziska krzesła

Standardowa wysokość stołu do jadalni dopasowana jest do krzeseł o wysokości siedziska na poziomie 45 cm.

Zaleca się zatem, aby odległość pomiędzy wysokością blatu stołu oraz wysokością siedziska wynosiła 30 cm. Taka odległość pozwala na uzyskanie najwyższego poziomu komfortu u większości użytkowników.

standardowa wysokość stołu

Jak dobrać wysokość stołu do jadalni?

Aby wybrać odpowiednią wysokość stołu do jadalni, warto wziąć pod uwagę dwa główne czynniki:
– swój wzrost,
– wysokość krzeseł.

Osoby niższe będą potrzebowały stołu o blacie niższym niż 75 cm, natomiast osoby wyższe będą lepiej czuły się przy stole z wyższym blacie. Gdy krzesła są wyższe lub niższe, także będą wymagać wyższego lub niższego stołu.

W sklepach można kupić stoły o niższych i wyższych blatach od tych standardowych, dlatego nie trzeba zamawiać ich na wymiar. Można znaleźć je już teraz w sklepach internetowych, które publikują informacje dotyczące wymiarów mebli online.

Do dyspozycji są także stoły o regulowanej wysokości blatu, które pozwalają na zmianę jego wysokości w zależności od indywidualnych preferencji.

Czy można zmienić wysokość stołu?

Wszystko zależy od jego konstrukcji. Łatwiej jest skrócić nogi stołu, zwłaszcza wtedy, gdy wykonane są one z drewna. Wymagają wtedy precyzyjnego przycięcia i wygładzenia.

Więcej problemów może natomiast spowodować podwyższenie stołu. Najczęściej rozwiązaniem jest wymiana nóg na nowe. Druga opcja, gdy wymiana nie jest możliwa, to zamontowanie do nóg stołu dodatkowych elementów, na przykład z drewna.

Redakcja glass-land.pl